Η Ολυμπιονίκης ιστιοπλόος Σοφία Παπαδοπούλου, που είχε κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Yngling γυναικών με τη Σοφία Μπεκατώρου και τη Βιργινία Κραβαριώτη, στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο της Κίνας, επισκέφθηκε το σχολείο μας στο πλαίσιο των αθλητικών εκπαιδευτικών δράσεων για την Ολυμπιακή Εβδομάδα «Δημήτριος Βικέλας».
Η Ολυμπιονίκης συνοδευόταν από στελέχη του Υπουργείου Αθλητισμού κι από τους Αντιδημάρχους του Δήμου Σύρου Ερμούπολης κ. Ν.Σκευοφύλακα και κ. Γ.Μαραγκό. Αφού μίλησε στα παιδιά για την προσφορά του αθλητισμού στην ανθρώπινη κοινωνική ζωή και για το αθλητικό ιδεώδες, απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που της έθεταν τα παιδιά κι έλυνε υπομονετικά όλες τις απορίες που είχαν σχετικά με το άθλημά της.

Η Ολυμπιονίκης Σοφία Παπαδοπούλου στο σχολείο μας