Την Παρασκευή 12-4-2024 ολοκληρώθηκε η εβδομάδα «Αθλητικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Παιδείας, Ιστορίας και Αξιών Δημήτριος Βικέλας», και όλες οι τάξεις του σχολείου μας, τίμησαν με διάφορες κατασκευές και χειροτεχνίες, το Ευ Αγωνίζεσθαι των Ολυμπιακών Αγώνων.
Με αυτόν τον τρόπο έγινε σύνδεση του αθλητισμού με την παιδεία και την κοινωνία γενικότερα. Τις τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν τις πρωινές ώρες, η Δ/ντρια Α/θμιας Εκπ/σης Κυκλάδων κ. Ειρήνη Τσαβαλά καθώς και η επικεφαλής του ΥΠΕΘΑ κ. Ιλεάνα Κλοκώνη. Οι μαθητές μας ως «Πρεσβευτές Ολυμπισμού» του προγράμματος, συνομίλησαν μαζί τους και παραδέχτηκαν εμπράκτως πως χωρίς φίλαθλο πνεύμα δεν μπορεί να υπάρξει αθλητισμός όπως κι άλλες -παγκοσμίως αναγνωρισμένες- αξίες της ζωής.

Λήξη δράσεων αθλητικής εβδομάδας «Δημήτριος Βικέλας»