Με αφορμή την 9η ενότητα της Γλώσσας «Μια περιπέτεια για τον Ρωμαίο» της Δ’ τάξης, οι εκπ/κοί: κ. Ρένα Λουιζίδου, κ. Βέτα Αποστολίδου και κ. Φωτεινή Δεληγιάννη, αποφάσισαν να πάνε μια εκπ/κή επίσκεψη στο θέατρο Απόλλων.

Η κ. Βέτα (δασκάλα της Β’ τάξης), άμεσα εμπλεκόμενη τόσα χρόνια με το θεατρικό σανίδι, αφού είναι και η ίδια ηθοποιός, σκηνοθέτης και τώρα τελευταία θεατρική συγγραφέας, ξενάγησε τους μαθητές στους εσωτερικούς και στον υπαίθριο χώρο του θεάτρου και τους παρουσίασε στοιχεία που σχετίζονται με τη λειτουργία του θεατρικού χώρου. Μετά, απάντησε σε αρκετές ερωτήσεις των μαθητών, τόσο για τη θεατρική τέχνη όσο και για την προσωπική της διαδρομή σε αυτήν. Το Μουσείο του Θεάτρου, εντυπωσίασε πολύ τα παιδιά, τα οποία σ’ όλη τη διάρκεια της ξενάγησης, κρατούσαν πολλές σημειώσεις. Φύγαμε από εκεί με την υπόσχεση πως στην επόμενη εκδήλωση που θα πραγματοποιήσει το σχολείο μας, θα αναλάβουμε εμείς τη φιλοτέχνηση και τη δημιουργία του προγράμματος και της αφίσας!!!!

Επίσκεψη – ξενάγηση στο θέατρο Απόλλων για τη Β’ και Δ’ τάξη